הרב לייטמן - בני ברוך תובעים אותי

…עליו להבין שאין לו שכל, שהוא עצמו טועה במאת האחוזים, ועליו לקבל את דעת החברה, מה שנקרא ללכת למעלה מדעתו…

חזון האדם של לייטמן, מתוך מאמרו "העולם העתיד לבוא"(לקריאה)

התביעה

על התביעה שהגישה נגדי ‘בני ברוך‘.

בדצמבר 2012 שלחתי לרשויות מכתב תלונה, בו הבעתי דאגה מכך שהתנועה הקבליסטית ‘בני ברוך‘ / ‘קבלה לעם’ הצליחה לכאורה לחדור למערכת החינוך הכללית באמצעות עמותת הבת שהקימה בעלת השם התמים ‘לגדול בכיף’. מכתב התלונה שלי הופנה רק לפקידים / גורמים מקצועיים ולא פרסמתי את תוכנו או את דבר קיומו בשום אמצעי תקשורת או ברשתות החברתיות.

במרץ 2013, אחרי ניסיונות שונים לשכנע אותי לוותר ולמשוך את התלונה, הגישה בני ברוך נגדי תביעת לשון הרע. בכתב התביעה בני ברוך תיארו כך את מעשי: “…במטרה לגרום נזק רב ככל שניתן לתובעת, לבזותה ולפגוע בשמה הטוב, להרע לה ולהשימה לקלס ולצנינים בעיני הציבור.”

ברור לכל בר דעת, כי אמירה זו מופרכת, שכן לו רציתי לגרום לבני ברוך נזק רב ככל הניתן, הייתי מפיץ את מכתב התלונה ברבים, לא עשיתי זאת. רציתי שהרשויות ימלאו את תפקידן, ולכן פניתי אליהן.

לדעתי מדובר במה שנקרא תביעת השתקה ( SLAPP- strategic lawsuit against public participation), שמטרתה לאיים עליי להפסיק להתבטא בהקשר של בני ברוך אבל גם בשביל להשפיע על אחרים ולנסות להשתיק את השיח הציבורי הביקורתי שמתנהל סביב התנועה.

האגודה לזכויות האזרח פרסמה בשנת 2013 דו”ח שסקר את מה שהם הגדירו, כתופעה הולכת וגוברת בישראל, תביעה או איום בתביעת לשון הרע המוגשת בדרך כלל על ידי גופים בעלי כוח ויכולת כלכלית ונסמכת על עילה משפטית חלשה ולעיתים אף מופרכת. מטרת תביעות אלה לפי הדו”ח: ” מעבר לפגיעה במבקר הספציפי, יש בהן כדי להרתיע גם אחרים (‘אפקט מצנן’) מלהשתתף בשיג ושיח פומבי וחופשי בעניינים בעלי חשיבות ציבורית, ובמיוחד מלמתוח ביקורת על גורמים בעלי כוח.”

בכתב ההגנה שלי שנכתב על ידי עו”ד ישי שנידור, בחרנו לתאר זאת כך: הגשת תביעה מופרכת ומנופחת בסכומה.. והכל בניסיון להלך אימים ולהטיל אפקט מצנן על הנתבע.

ואולם, אין בכוונת הנתבע להיכנע או לשתוק. הנתבע ינהל את הגנתו על-מנת להגן על זכותו של האזרח הקטן לפעול גם בעניינם של גורמים חזקים ורבי עוצמה – ובענייננו זכותו המינימאלית לפנות לרשויות במכתב תלונה (!)… כמי שהכיר את ‘בני ברוך‘ ונכווה באופן אישי מדרכי פעולתה והשפעתה האפשרית, חש שחובתו האזרחית היא להתריע בפני הגורמים המוסמכים, ואולי גם למנוע מהורים אחרים את גורלו…

תופעה זו מהווה איום קשה על חופש הביטוי של האזרח – לפעול, להתבטא, לנסות להשפיע, להתמודד מול האינטרסים של חזקים ממנו…”

הבלוג הזה מבחינתי הוא דרך לגייס תמיכה – בראש ובראשונה כספית – אך לא רק, במאבקי בניסיון ההשתקה של בני ברוך בחיפוש מהיר באינטרנט, מצאתי שלא רק אותי בני ברוך ניסו להשתיק, אלא גם את תומר פרסיקו, חוקר דתות עכשוויות, העוקב בשנים האחרונות אחרי פעילות הארגון וכותב עליו באתרו ‘לולאת האל’.

מצורפים פה בהמשך כלל המסמכים הרלוונטיים להליך המשפטי (גם של בני ברוך שתבעה אותי). בכתב תוכלו למצוא שם מידע מפורט יותר לרבות מכתב התלונה שבגינו הוגשה התביעה.

אני ממליץ במיוחד לקרוא את כתב ההגנה המלא שמתאר את קורות התביעה וכן מספר על ניסיוני האישי והכואב עם בני ברוך.

 אשמח אם תחליטו להצטרף למאבק שלי על ידי תמיכה כספית, או בכל דרך אחרת שתמצאו לנכון – העברת מידע או אחר.

אתם מוזמנים מאוד לתת כתף וליצור קשר. באמצעות הבלוג אני אמשיך לעדכן בכל התפתחות בתיק המשפטי או במידע נוסף.