דף הבית » עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום – תצהירים » תצהיר אסף גולן – תביעת עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום

תצהיר אסף גולן – תביעת עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום

אני הח”מ, מר אסף גולן, מספר ת.ז.32046757, לאחר שהוזהרתי לומר את האמת ושאהיה צפוי/ה לעונשים הקבועים בחוק אם לא אעשה כן, מצהיר/ה בזאת כדלהלן:
אני עושה תצהירי זה כתצהיר עדות ראשית מטעם הנתבע בת.א. 23862-03-13 עמותת בני ברוך נ’ אהרון אפלבאום.

פרטים אישיים:

 1. אני יליד 1974, מפיק וידיאו במקצועי.
 2. אני תושב בפתח תקווה מאז שנת 2009 ופעיל בנושאים עירוניים שונים.
 3. אשתי, מיכל גולן, התמודדה בבחירות המוניציפליות לעיריית פתח תקווה בשנת 2013 מטעם סיעת “עיר צעירה”. כיום אשתי פועלת כפעילה חברתית בעיר אך אינה קשורה לשום מפלגה ואין לה קשר לפוליטיקה המקומית.

היכרותי עם קבוצת בני ברוך והמניעים לפעילותי בעניינה

 1. שמעתי על בני ברוך לראשונה בסביבות שנת 2004. חבר בשם א’ ר’ סיפר לי שהתחיל לשמוע הרצאות של לייטמן באינטרנט. כעבור זמן מה עבר לפתח תקווה והקשר בינינו התרופף מאד. כעבור כמה שנים פגשתי את אחיו של א’ שסיפר לי ש-א’ ניתק קשר אתו קשר בבת אחת.
 2. לאחר כמה שנים עברתי לפתח תקווה. א’ ואני המשכנו לקיים קשר רופף עם א’ שבמסגרתו דיברנו כמה פעמים בשנה.
 3. עד 2013 לא ידעתי על בני ברוך שום דבר משמעותי מעבר להיותם קבוצה קבליסטית.
 4. סביב תקופת הבחירות התחילו לצאת סרטונים מטעם סיעת “ביחד” שגרמו לי להרים גבה ולהבין שלא מדובר בסתם סיעה פוליטית אלא בגוף עם הרבה כוח וכסף. הסתקרנתי והתחלתי לחפש חומרים באינטרנט על סיעת “ביחד”. גיליתי שסיעת “ביחד” קשורה באופן הדוק לעמותת “בני ברוך” הקבליסטית ושהקשר הזה מוסתר לחלוטין בפרסומים של הסיעה.
 5. כך למשל ראיתי שחברי הסיעה הם גלעד שדמון, חנוך מילבצקי ואביהו סופר – שב’גיגול’ פשוט ניתן לראות שכולם דמויות רציניות בבני ברוך.
 6. באותה תקופה התפרסמה כתבה שבה התבטאו גלעד שדמון (מס’ 3 ברשימת “ביחד”) וחנוך מילבצקי (מס’ 1 ברשימה) כאילו אין שום קשר בין סיעת ביחד ובין בני ברוך ושהקשר היחידי הוא שחברי הסיעה הכירו במהלך הלימודים בקבוצה.
 7. לעומת זאת, בבדיקה פשוטה באינטרנט גיליתי שגלעד שדמון הוא למעשה אחד המייסדים של קבוצת בני ברוך. כך הבנתי שסיעת ביחד מנסה להסתיר את הקשרים שלה.
 8. בערך באותה תקופה כתב לי חברי א’ שבני ברוך רצים לבחירות המוניציפאליות וביקש ממני להצביע לבני ברוך. אמרתי לו שעלי להצביע לאשתי.
 9. חשבתי שזו שערורייה שסיעת ביחד לא מגלה את פרצופה האמיתי ונכנסת למועצת העיר באמתלה של סיעה פוליטית לכל דבר. לכן התחלתי לפרסם בפייסבוק פוסטים שמראים את הקשר בין סיעת ביחד ובין בני ברוך.
 10. בעקבות הפוסטים שלי א’ ניתק אתי כל קשר. אשתו התקשרה ונזפה בי על שאני חושף את הקשר בין בני ברוך ל”ביחד”.
 11. בסופו של דבר סיעת “ביחד” זכתה בארבעה מנדטים ונציגיה (אביהו סופר, גלעד שדמון, חנוך מילביצקי ומרק ליקוורניק) יושבים באופוזיציה.
 12. מיד לאחר הבחירות הבנתי שיש כאן “סיפור” והתחלתי לחקור את הכניסה של בני ברוך לפוליטיקה המקומית, במחשבה לעשות סרט דוקומנטרי בנושא בעתיד. מישהו שהתייעצתי אתו נתן לי את הטלפון של מנכ”לית המרכז לנפגעי כתות. דרך המרכז פגשתי את אהרון אפלבאום, הנתבע.
 13. דרך השיחות אתם וקריאת חומרים באינטרנט הבנתי שבני ברוך פועלים בצורות כוחניות ומניפולטיביות: ראיתי שבכירי בני ברוך מרבים לשקר בגלוי ולהסתיר את פעילותם מאחורי שמות של ארגונים רבים. גיליתי גם שהם עושים מאמצים כבירים כדי להסתיר את הקשר בין הגופים השונים שלהם, לרבות “סיעת ביחד”.
 14. כך למשל מצאתי בתיק רשם העמותות של עמותת “בני ברוך – קבלה לעם” בקשה משנת 1997 שהגישו גלעד שדמון וחברים מייסדים אחרים בעמותת בני ברוך להסיר את שמם מרשימת החברים המייסדים. אינני יכול לחשוב על סיבה אחרת להגיש כזו בקשה מלבד רצון להסתיר את הקשר לעמותה.
  העתק הבקשות להסרת שמם של גלעד שדמון ואחרים מרשימת החברים המייסדים של עמותת בני ברוך מצ”ב ומסומן נספח 1.
 15. כך גם גיליתי שבמסגרת הקמפיין לבחירות לעירייה גלעד שדמון מתהדר בתואר “דוקטור” לא לו. בעקבות זאת פרסמתי פוסטים בנושא בפייסבוק. בעקבותם פרסם שדמון פוסט שבו הבהיר שלפני מספר שנים הסתבר לו שהתואר שלו (“דוקטורט” בהתכתבות ברפואה סינית מאוניברסיטה זרה) אינו מוכר בישראל ולכן ביקש להסיר “מכל מקום בו מופיע שמי במדיה את ליווי התואר ד”ר. לקראת מערכת הבחירות הקפדתי שבשום מקום לא יופיע השם ד”ר”.
  צילום מסך של הפוסט של גלעד שדמון מיום 1.6.2014 מצ”ב ומסומן נספח 2.
 16. עם זאת, במקומות רבים אחרים ברשת עדיין מופיע מר שדמון כ”ד”ר גלעד שדמון” – לרבות באתר “קבלה לעם” של בני ברוך ובמכללת “מהות” בהם הוא מלמד, באתר תנועת הערבות ועוד.
 17. בפרסומים שונים, לרבות בפרסומי עמותת “לגדול בכיף”, מתהדר מר שדמון אף בתואר “דוקטור למדעי ההתנהגות”.
  צילומי מסך של פרסומים בהם מציג עצמו גלעד שדמון כבעל דוקטורט מצ”ב ומסומן נספח 3.
 18. למדתי גם שבני ברוך נוהגים לתבוע ולאיים בתביעות על אנשים שמתבטאים נגדם. ראיתי למשל פוסט שכתב בפייסבוק פעיל מטעם ראש העיר, שבו התנצל בפני חבר מסיעת ביחד שבו כתב שלא התכוון ולא יחזור על דבריו שנית. שמעתי גם על התביעות והאיומים נגד משפחת דבח, נגד הארץ, נגד אהרון אפלבאום והבנתי שבני ברוך משתמשת בכוחה כדי להשתיק ביקורת.
 19. ראיתי גם הרצאה של שי בן-טל שחקר את הקבוצה שבה תואר איך הוקמה תנועת “הערבות”: הבנתי שיש לבני ברוך דפוס פעולה של הקמת קבוצות שלכאורה אינן קשורות לקבלה אך נועדו לדחוף את המשנה הקבליסטית שלהם.
 20. לכן, התחלתי להתחבר עם חברי בני ברוך בפייסבוק, לחפש באתר “גיידסטאר” (שמציג מידע מרשם העמותות) את תיקי העמותות הקשורות בבני ברוך, להשיג מידע דרך הצלבת מידע ושמות של פעילים בולטים בבני ברוך, ושמות של פרויקטים שהם מפרסמים באתר שלהם, התחלתי לשמוע שיעורים של לייטמן כדי להבין את המונחים ואת הפילוסופיה, לצפות בחומרים שפרסמו, לשוחח עם אנשים שעזבו את הקבוצה ולקרוא עליהם באינטרנט.
 21. כך שמעתי על “לגדול בכיף” מזוג שיצאו מהקבוצה וסיפרו על תלונה שפורסמה על אי-סדרים וחשד לעבירות פליליות בגן שהיה קשור לעמותה בשם זה.
 22. מצאתי את תיקי העמותות הקשורות לבני ברוך (הערבות, בני ברוך – קבלה לעם, לגדול בכיף, ביחד, אדם ועולמו) והתחלתי להתעניין בקשרים בין אותן עמותות לבני ברוך.
 23. לפני כחצי שנה, אפלבאום סיפר לי שהוא מתכונן למשפט שלו, שבו נתבע על ידי בני ברוך לאחר שכתב מכתב למשרד החינוך על פעילות של בני ברוך לאחר שכתב שם שהם כת.
 24. התעניינתי בסיפור החדירה לבתי ספר ולכן החלטתי, במסגרת התחקיר שאני עורך, לחקור גם את הקשר בין תכנית “לגדול בכיף” שהועברה בבית הספר רימונים בטבעון לבין בני ברוך.
  מצאתי ש”לגדול בכיף” הוא פרויקט שבני ברוך מריצים כדי לדחוף את החינוך האינטגרלי (שיטה שפיתח לייטמן) לבתי ספר וגנים.
 25. אפרט את הממצאים:
  בראש לגדול בכיף עומד מר משה אדמוני, המוגדר בבלוג של לייטמן כ”מנהל תחום תוכן לנוער ב”קבלה לעם”.
  צילום מסך מהבלוג של לייטמן (co.il) מצ”ב ומסומן נספח 4.
 26. בראש מחלקת חינוך של בני ברוך עומד מר גלעד שדמון, הנחשב ליד ימינו ואחד מראשוני תלמידיו של לייטמן, וכן כמנהל הפדגוגי בבני ברוך.
  העתק פרסום מפורום תפוז “בית ספר להורים” בו מוצג גלעד שדמון כמייסדה של התנועה “קבלה לעם” וכמנהל תחום חינוך ב”קבלה לעם” מצ”ב ומסומן נספח 5.
 27. בני ברוך פועלת תחת “כובעים” שונים ע”י הקמת גופים רבים הנשלטים כולם על ידי לייטמן ומקורביו. להלן רשימה חלקית של הגופים הפועלים תחת מטריית בני ברוך, לעתים תוך טשטוש קשריהם לקבלה ולבני ברוך:
  1. עמותת בני ברוך (כיום שונה שמה ל”בני ברוך – קבלה בעם”, ע.ר. מס’ 580292753
  2. “תנועת הערבות – לאיחוד העם”, ע.ר. מס’ 580547966.
  3. “אדם ועולמו” (שמטרותיה הרשמיות: ” העלאת המודעות העצמית בקרב עם ישראל והאנושות כולה”), ע.ר. 580417947.
  4. מכללת “הנקודה שבלב”
  5. “ביחד למען פתח תקווה 2013”, ע.ר. מס’ 580574002
  6. “הגן הגלובלי” בע”מ.
  7. המכון למחקר ע”ש הרב אשלג, ע.ר. מס’ 580436244 (ARI INSTITUTE)
 28. כאמור, הגעתי לשמות ולפרטים של ארגונים אלה על ידי חיפוש חומרים על בני ברוך באינטרנט, הצלבת שמות של בכירים וזיהוי ארגונים שקשורים לבני ברוך מתוך העובדה שרבים מחברי הפייסבוק שלי שהם חברים בבני ברוך קשורים אליהם.
 29. לאחרונה שמעתי גם שחברי סיעת ביחד במועצת פתח תקווה מפעילים לחץ רב כדי למנות מישהי מבני ברוך – מיכל רוזנברג – לאחראית על הצהרונים הדתיים בפתח תקווה, וזאת במסגרת מאמצים להשיג את תיק החינוך בעיר. אני חושש שהם מנסים להשתלט על תחום החינוך בעיר.
  העתק פרוטוקול דיון במועצת העיר בו ניסו להפעיל לחץ על מנת למנות לאחראית על הצהרונים מישהי מבני ברוך מצ”ב ומסומן נספח 5א.

בקישורים הבאים תוכלו למצוא את פרטי התצהיר שהוגש בתביעתם של בני ברוך נגדי :

לחלק 1 –”הפצת חוכמת הקבלה” והפצה לילדים בבני ברוך – לחצו כאן.
לחלק 2 – הפצה לילדים באמצעות מערכת החינוך החילוני – “החינוך האינטגרלי”/”לגדול בכיף”/”HAPPY CHILDHOOD” – לחצו כאן.
לחלק 3 – עמותת לגדול בכיף/המח”ר בחינוך – לחצו כאן.
לחלק 4 – פעילות “לגדול בכיף” במסגרת בית ספר רימונים – לחצו כאן.
לחלק 5 – סיכום – לחצו כאן.

תצהירים נוספים מתביעת ‘בני ברוך’ נגדי:

לקריאת כל התצהירים שהוגשו תביעתם של בני ברוך נגדי – לחצו כאן.