דף הבית » עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום – תצהירים » תצהיר אסף גולן – תביעת עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום » הפצה לילדים באמצעות מערכת החינוך החילוני – “החינוך האינטגרלי”/”לגדול בכיף”/”HAPPY CHILDHOOD”

הפצה לילדים באמצעות מערכת החינוך החילוני – “החינוך האינטגרלי”/”לגדול בכיף”/”HAPPY CHILDHOOD”

 

  1. “לגדול בכיף” הוא אחד השמות שניתנו לתכנית החינוכית שפיתח לייטמן שמטרתה להעביר לילדים את ערכי הקבלה מבלי שתיחשף ככזו (כלומר, הסוואת הקבלה תחת כותרת נייטרלית וחילונית. ראו לעניין זה תמלול (מתוך אתר “קבלה לעם”) של ראיון שנתן לייטמן של התכנית “מקובלים כותבים – עם ישראל מוכן לאור, חלק ה”:
  • [לייטמן:] היום אנחנו נמצאים במצב מדיני, חברתי, בטחוני, שהתפתחנו כך, במיוחד עקב מצב האנטישמיות בעולם שמכוונת נגד יהודים ונגד ישראל, ואנחנו דווקא חייבים להפיץ כתרופה לכל הדברים האלה את חכמת הקבלה עצמה. שכולם ידעו. למה? כי אנחנו צריכים להסביר מלכתחילה לכל אחד ואחד שאנחנו נמצאים תחת השגחה עליונה, וזה הבורא מכוון את כל האנטישמים נגדנו כדי שאנחנו נקיים מה שאנחנו צריכים לעשות, להיות “אור לגויים”.
  • ואין לנו ברירה, כי אם לא נגלה את כל המערכת, למה אנחנו יוצאים כך, מאיפה באה אנטישמיות, מאיפה בא העם שלנו ואיך אנחנו התגלגלנו כולנו כך, אז לא נוכל לעשות תיקונים. לכן אנחנו מגיעים שוב להפצת “חכמת החיבור“, “לגדול בכיף”, “הדור האחרון”, ועוד כאלה, לכל מיני גילאים לפי מה שמתאים להם, וגם להפצת חכמת הקבלה, דווקא. ומגלים את זה בפה גלוי….
  • קודם היה קושי לגלות את חכמת הקבלה, ולכן אנחנו הפצנו אותה תחת השם החינוך האינטגרלי”, “חכמת החיבור” וכולי ועם תחילת מבצע “צוק איתן” וכל מה שאנחנו סופגים עכשיו, כמו מכות אנטישמיות מכל העולם, לא נעשה יותר קשה, אלא ההיפך, נעשה יותר קל להפיץ את חכמת הקבלה. כי העם זקוק לתרופה ואין לו שום תרופה, ואנחנו יכולים להראות לו שהתרופה נמצאת והיא נמצאת בנו, בתוכנו, ואנחנו יודעים איך להשתמש בה. ואם נשתמש, נגיע לפסגה, לזה שכולם, השכנים הקרובים שלנו וכל ארצות תבל יסתכלו עלינו ויקנאו בנו וירצו להיות קרובים אלינו, אז נעשה הפוך, זו לא הכבדה, אלא ההיפך, נעשה קל…”

העתק התמליל המלא של ראיון עם לייטמן מאתר “קבלה לעם” מצ”ב ומסומן נספח 11.
הראיון עצמו ניתן לצפיה בקישורית: http://www.kab.co.il/kabbalah/short/125696

2. הצלחתי לשחזר מארכיון “גוגל” אתר נוסף של “לגדול בכיף” (בכתובת co.il) המכונה “לגדול בכיף – מחנכים לעולם אינטגרלי”. אתר זה הוסר מרשת האינטרנט אולם הוא מופיע כאמור עדיין בארכיון גוגל. באתר זה מופיעה רשימת “האנשים מאחורי הגישה”. ניתן לראות כי מדובר באותם אנשים המופיעים ברשימת “האנשים שמאחורי הגישה” בספר “לגדול בכיף – מהכנה ללידה ועד גיל 20” (נספח 13 להלן) ורבים מהם מופיעים גם ברשימת “האנשים מאחורי הגישה” באתר עמותת “המח”ר בחינוך” (נספח 40 להלן).

צילומי מסך מארכיון גוגל של אתר ligdoltv.co.il מצ”ב ומסומן נספח 12.

3. כפי שניתן לראות, פרסומי “לגדול בכיף” נעשו במסגרת מפעל ההפצה של בני ברוך במרכז בני ברוך בפתח תקווה. ראו למשל לעניין זה את הספר “לגדול בכיף – מהכנה ללידה ועד גיל 20” שיצא באמצעות הוצאת Laitman Publishers – ההוצאה לאור שבבעלות לייטמן (גם שם מופיע גלעד שדמון כ”דוקטור”), בה רואים אור חומרי מפעל ההפצה. כל הזכויות בספר שמורות ללייטמן והוא גם מצויין כמקור לכל הרעיונות המובאים בספר:

לגדול בכיף – מהכנה ללידה ועד גיל 20

העמודים הראשונים בספר “לגדול בכיף – מהכנה ללידה ועד גיל 20” וכן פרק המבוא, מצ”ב ומסומנים נספח 13 (הספר המלא, המחזיק 160 עמודים, ניתן לאיתור בגוגל, אם בני ברוך לא יסירו אותו).

4. בראשית הספר מובאים שמות הכותבים. מחיפוש שערכתי באינטרנט עולה שכולם חברים ותיקים בבני ברוך או מקורבים לה: גלעד שדמון, אלי וינוקור, אורן לוי, סמיון וינוקור, אנטולי אוליאנוב, אדווה בר יהודה, אירנה קפלן, לימור סופר-פטמן – כולם מופיעים כחברים ובעלי תפקידים בתנועת הערבות או בבני ברוך או כקשורים למשנתו של לייטמן. לימור סופר-פטמן היא גם אחותו של אביהו סופר, הדובר של בני ברוך ואחד הבכירים בה.

5. כפי שנית לראות בספר “לגדול בכיף”, המשנה החינוכית שבו מבוססת על “שיחות של הרב ד”ר מיכאל לייטמן עם פסיכולוגים ואנשי חינוך”. מדובר למעשה בשם אחר למשנה החינוכית שפיתח לייטמן ופרסם תחת השם “החינוך האינטגרלי”, ואף פרסם ספר בשם זה. ראו לעניין זה את תיאור הספר “החינוך האינטגרלי” שפרסם לייטמן, מאתר “מנדלי” (אתר שאינו קשור לבני ברוך והמציג ספרים חדשים שיצאו לאור):

“החינוך האינטגרלי”

מאתקבלה לעם | הוצאהקבלה לעם | עידן חדש , עיון | 2011 | 302 עמ

מדריך, המלווה את ההורים והמחנכים לאורך כל שלבי ההתפתחות של הילד, ומעניק עצות חשובות מתוך התחשבות בצרכים של הילד בכל שלב ושלב בתהליך התבגרותו. בהמשך, דן הספר בעיות כלליות בקבוצות הגיל השונות בימינו, מתחקה אחר שורשיהן של בעיות אלו ומתמודד עם האתגר החינוכי שהן מציבות בפנינו… הספר מאגד בתוכו שיחות מרתקות שנערכו בין פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים ועובדים סוציאליים בכירים לבין הרב ד”ר מיכאל לייטמן. במהלך השיחות מצטיירים קווים לדמותה של שיטת חינוך חדשה, הכוללת ערכים רבים ועונה לדרישות המציאות של זמננו.

צילום מסך של אתר “מנדלי” המציג את תקציר הספר “החינוך האינטגרלי” של לייטמן מצ”ב ומסומן נספח 14.

6. הדברים מתיישבים גם עם האמור במכתב שהציג לי מר אפלבאום, שקיבל במענה למכתבה של מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך שאישרה שהגב’ לימור פטמן-סופר מעבירה הכשרות למורים בנושא “לגדול בכיף – השתלמות “החינוך האינטגרלי”” בבית הספר רימונים בטבעון. מדובר באותה תכנית.

מתוך: תצהיר אסף גולן – תביעת עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום

לעמוד התצהיר הראשי – לחצו כאן
לקריאת כל התצהירים שהוגשו בתביעתם של בני ברוך נגדי – לחצו כאן