דף הבית » עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום – תצהירים » תצהיר מ’ ללא פרטים – תביעת עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום

תצהיר מ’ ללא פרטים – תביעת עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום

אני הח”מ, מר *********** מספר ת.ז. **********, לאחר שהוזהרתי לומר את האמת ושאהיה צפוי/ה לעונשים הקבועים בחוק אם לא אעשה כן, מצהיר/ה בזאת כדלהלן:

אני עושה תצהירי זה כתצהיר עדות ראשית מטעם הנתבע בת.א. 23862-03-13 עמותת בני ברוך נ’ אהרון אפלבאום, לבקשתו של הנתבע.

פרטים אישיים

 1. נולדתי בברית המועצות בשנת 1978, ועליתי לארץ בשנת 1991 עם משפחתי.
 2. אני בעל השכלה תיכונית והכשרה מקצועית כטכנאי מחשבים, טכנאי רשתות מחשבים, קופירייטינג ושיווק באינטרנט.
 3. כיום אני מתגורר באשדוד עם משפחתי, מתפרנס כבעל חברה עצמאית בתחום השיווק באינטרנט.
 4. כפי שאתאר בהמשך, בין השנים 1998-2004 למדתי קבלה במסגרת ”בני ברוך” והייתי חלק מהמעגל הפנימי של קבוצת בני ברוך בפתח תקווה. בשנת 2004 סולקתי מהקבוצה ובין השנים 2008-2011 חזרתי והייתי פעיל במפעל ההפצה של בני ברוך, מבלי להיות חבר בקבוצה הפנימית. ב-2012 התחלתי בתהליך התנתקות מבני ברוך ועד אוגוסט 2013 הפסקתי לחלוטין להאמין בלייטמן וניתקתי כל קשר עם הקבוצה. (סעיפים 29-101 להלן)
 5. כיום אין לי כל קשר ל”בני ברוך” (מלבד העובדה שאני כותב אודותיהם ברשתות החברתיות) אך אני ממשיך ללמוד קבלה גם כיום, באופן עצמאי. חשוב לי להדגיש שהביקורת שלי איננה נגד הקבלה אלא נגד ה”רב” מיכאל לייטמן, המקורבים לו, והאופן בו ניצלו את השפעתם ה”רוחנית”/פסיכולוגית עלי ועל אחרים כדי לשלוט בנו ולגרום לנו לתלות רגשית בהם.

רקע: מהי ”בני ברוך

 1. אבקש לפתוח בהצגת מספר מונחים/מושגים המהווים חלק מה”טרמינולוגיה הפנימית” של בני ברוך, והנדרשים להבנת תיאור הפעילות ב”בני ברוך“. כל מי שפעיל במרכז, בוודאי ובוודאי פעילים מרכזיים, מכיר מושגים אלה, המשמשים את הפעילים באופן קבוע ויומיומי:
 2. מיכאל לייטמן (המכונה “ד”ר” ו-“רב” אך למיטב ידיעתי איננו לא דוקטור ולא רב[1]) הינו מורה לקבלה אשר הקים תנועה רוחנית בהיקף עצום המכונה “קבלה לעם” או “בני ברוך“. חברי התנועה הם מאמיניו של לייטמן ותורתו הרוחנית (המכונה לעתים ”לייטמניזם”). לייטמן משמש מעין “גורו” עבורם.
 3. בני ברוך (מכונה גם “קבלה לעם”) – זו התנועה רוחנית שהקים לייטמן. בני ברוך מכונה כך על שמו של רבו של לייטמן, המקובל ברוך אשלג, בנו של המקובל המפורסם יהודה לייב אשלג (“בעל הסולם”). למיטב ידיעתי עשרות אלפי אנשים בישראל ובעולם (בעיקר בבריה”מ לשעבר) תומכים ומאמינים במידה כזו או אחרת בלייטמניזם, מאזינים לשיעורים של לייטמן או תורמים לו כסף. בני ברוך היא גוף עצום בעל היקף פעילות כספי של עשרות מיליוני דולרים: ללייטמן ערוץ טלויזיה משלו בכבלים ובלוויין, מספר תכניות רדיו ומערך פרסום ושיווק אדיר הדואג להפצת כתביו בכל העולם, בשפות רבות. לבני ברוך מרכזים רוחניים רבים בכל הארץ ובעולם. מרכזה נמצא בפתח תקווה, שם יושבים לייטמן והמקורבים לו.
 4. “הקבוצה הפנימית/המעגל הפנימי” של בני ברוך – ללייטמן כאמור תומכים רבים הנאמדים בעשרות אלפים לפחות. כל קהילה כזו כוללת “קבוצה” שהיא שם כולל לכל הפעילים המחויבים ביותר. אולם בכל קהילה כזו קיים גם “גרעין קשה” של הפעילים המחויבים ביותר, המכונים “המעגל הפנימי” או “הקבוצה הפנימית”. קבוצה זו זוכה לתהילה בקרב יתר הפעילים כיוון שהפעילים המסורים ביותר נחשבים למצויים בדרגה רוחנית גבוהה יותר. “הקבוצה הפנימית” הם האנשים הרואים עצמם מחויבים לתקנון הקבוצה הפנימית (ראו בפרק העוסק בתקנוני בני ברוך, ס’ 118-146 להלן) ואשר מגיעים מדי בוקר ובשבתות לשיעורים במרכז בני ברוך, ומשלמים מעשר ממשכורתם למרכז. מבין כל המרכזים בעולם, המרכז הרוחני ה”נחשב” ביותר נמצא בפתח תקווה, מקום מושבו של לייטמן. הקבוצה הפנימית של המרכז בפתח תקווה נחשבת ל”עילית” הרוחנית של תנועת בני ברוך כולה. אנשים מכל העולם שרוצים להתקרב ללייטמן עוברים להתגורר בפתח תקווה כדי לקחת חלק במעגל הפנימי.
 5. דירקטוריון/הדירקטוריון הרוחני – ההנהגה הפורמלית של בני ברוך. מדובר בקבוצת מקורבים של לייטמן המתחלפים מפעם לפעם (ביניהם בדירקטוריון כיהנו בהווה ובעבר, למשל: גלעד שדמון, אביהו סופר, מרק ליקוורניק, גבריאל שוסטרמן, סמיון וינוקור, אורן לוי, מיכאל סנילביץ’ המכונה ”מושי”) שמונו על ידו לנהל את ענייני בני ברוך (על כל הגופים הפועלים תחתיו: מפעל ההפצה, הקבוצה, הקהילה וכל הגופים הנוספים שפועלים תחת בני ברוך (הערבות, לגדול בכיף, הטובים וכו’). בפועל מדובר בעושי דברו של לייטמן.
 6. הפצה – על פי התיאולוגיה הלייטמנית, הפצת חוכמת הקבלה היא האמצעי המרכזי למימוש התכלית הרוחנית של האדם ולהצלת האנושות מחורבן אפוקליפטי שעתיד ליפול עליה עוד בדור הזה, חורבן שרק מי שלמדו קבלה נוסח לייטמן יכולים למנוע ובכך להציל את האנושות. הפצת חוכמת הקבלה היא אפוא האמצעי המרכזי להגשמת מטרת חייהם של חברי הקבוצה הפנימית.
 7. מפעל ההפצה (“המפעל”) – המנגנון להוצאה לפועל של מאמצי ההפצה. מדובר בגוף הנמצא במרכז בני ברוך בפתח תקווה וממנו משודרים שידורי הוידיאו של השיעורים היומיים לכל העולם, המתורגם מדי יום לעשרות שפות. שם מוצאים לאור ספריו של לייטמן, מודפסים עיתונים המחולקים חינם בצמתים, מאורגנות פעילויות חברתיות לציבור הרחב, מתוכננים כנסים המוניים לקידום הקבלה, מצולמים ראיונות ו”פרסומות” לשיעוריו של לייטמן, ועוד. במפעל נוטלים חלק מאות אנשים בצילום, עריכה, עיצוב גרפי, תרגום, שיווק אינטרנטי, טוקבקים וכתיבת בלוגים והערות בפייסבוק בעד לייטמן והקבלה, ועוד. הפעילים מתנדבים ברובם, חברי המעגל הפנימי, וכן חלק מחברי המעגל הפנימי המועסקים במפעל בתשלום.
 8. “חיבור לקבוצה” / “אחדות” / “התכללות עם הקבוצה” / “התבטלות כלפי הקבוצה” – מונחים אלה מתארים את המצווה הרוחנית העיקרית המוטלת על חברי בני ברוך, מלבד הפצת חוכמת הקבלה. משמעותה, בקצרה, היא ויתור על האגו ועל הדעה האישית והעדפת האינטרס והדעה של הקבוצה על פני האינטרס האישי והאגו. על פי לייטמן, לא ניתן להגיע להתקדמות רוחנית אלא במסגרת קבוצה. מכאן החשיבות הגבוהה של ערך האחדות והלכידות החברתית בקבוצת בני ברוך והדרישה לויתור על האגו.
 9. ה”חברה” – הגוף המסדיר את ההיבטים הקהילתיים של חיי הקבוצה הפנימית. בתוך ה”חברה” ישנם מוסדות קהילה, כגון: ועדת חברה (שמשמשת כועדת משמעת), וועדות נוספות הכפופות לועדת החברה: ועדת קליטה, ועדת רפואה, ועדת דת ומנהגים, ועדת חו”ל וכו’. בשנים 1998-2004 הייתי חבר בקבוצה הפנימית ולכן מעורה בפעילות ה”חברה” והועדות. בשנים האחרונות לפעילותי בבני ברוך (2008-2012) לא הייתי מעורב בפעילות הפנים-קהילתית של בני ברוך אלא הייתי מעורב במפעל ההפצה בלבד ונהגתי לשמוע שיעורי בוקר מהאינטרנט בזמן אמת מדי בוקר, וכן לשמוע את שיעורי השבת באינטרנט. עם זאת, כמפורט בסעיפים 69-75 להלן, במסגרת פעילותי נחשפתי לפעילות הפנים-קהילתית של הקבוצה כיוון שעסקתי בייצוג הקבוצה ברשתות החברתיות וכל הקולגות שלי היו חברים בקבוצה הפנימית, שמעתי את שיעורי הבוקר, נחשפתי לדוא”ל של הקבוצה הפנימית וכו’.
 10. תחת השם הכללי “בני ברוך” פועלים כמה גופים נוספים, כולם בשליטת לייטמן והדירקטוריון הרוחני, המהווים מעין מטרייה של ארגונים להפצת חומרי “קבלה לעם” לקבוצות יעד שונות והגברת תחום השפעתו של בני ברוך:
  • עמותת בני ברוך (כיום שונה שמה ל”בני ברוך – קבלה בעם”, ע.ר. מס’ 580292753
  • מכללת נקודה שבלב (מציעה קורסי מבוא לקבלה לציבור הרחב).
  • INSTITUTE ARI – הוצאה לאור של פרסומים מטעם קבלה לעם, המוכרת גם כמכון למחקר ע”ש הרב אשלג (מאוגדת כעמותה רשומה מס’ 580436244)
  • עמותת ה”ערבות” – תנועה חברתית הפונה לציבור החילוני ישראלי וקוראת לקידום ערכים קבליסטיים (ערבות הדדית, הידברות) מבלי לקרוא להם בשם זה. מאוגדת כעמותה רשומה ששמה “תנועת הערבות – לאיחוד העם”, ע.ר. מס’ 580547966.
  • “הטובים” – קבוצה הפונה לציבור הישראלי וקוראת להצטרפות למעשים של סולידריות חברתית ומאבק באנטי-ישראליות (קידמה פרויקט באמצעותו התנדבו אנשי בני ברוך לאבטח גני ילדים ולפיטוריו של עיתונאי זר שהואשם באנטי-ישראליות)
  • “לגדול בכיף” – קבוצת חברי בני ברוך הפועלת להחדרת משנתו החינוכית של לייטמן (שכונתה בעבר ”החינוך האינטגרלי”) למערכת החינוך החילוני. מאוגדת כעמותה רשומה שמספרה ע.ר. 580509453.
  • סיעת “ביחד” – לקראת הבחירות המוניציפאליות לעיריית פתח תקווה ב-2013 הקימה “בני ברוך” סיעה פוליטית בשם “ביחד”, שרצה בבחירות וזכתה ב-13.5% מהקולות ובארבעה מושבים במועצת העיר. הסיעה מורכבת מחברי הדירקטוריון הרוחני בעבר ובהווה ומחברים ותיקים בקבוצה הפנימית של בני ברוך. הסיעה מאוגדת כעמותה רשומה ששמה “ביחד למען פתח תקווה 2013”, ע.ר. מס’ 580574002
  • “אדם ועולמו” (שמטרותיה הרשמיות: “העלאת המודעות העצמית בקרב עם ישראל והאנושות כולה”), ע.ר. 580417947.

[1] לייטמן מעולם לא הוסמך לרבנות בשום גוף הסמכה. לייטמן מחזיק בתעודת דוקטור לפילוסופיה. אך לי נאמר ע”י מספר גורמים במהלך השנים ששלושה מתלמידיו הותיקים והעשירים ביותר רכשו עבורו את הדוקטורט בכסף.

בקישורים הבאים תוכלו למצוא את פרטי התצהיר שהוגש בתביעתם של בני ברוך נגדי :

לחלק 1 – מרכז בני ברוך בפתח תקווה, מפעל ההפצה ופעילות חברי הקבוצה הפנימית סביבו – לחצו כאן.
לחלק 2 – אורחות החיים של הקבוצה הפנימית בבני ברוך  – לחצו כאן.
לחלק 3 – ניסיונות בני ברוך להשתיק את הטענה שהם כת – לחצו כאן.
לחלק 4 – פרשת הדלפת התקנון לאינטרנט – לחצו כאן.
לחלק 5 – החינוך האינטגרלי ויוזמת “לגדול בכיף” – לחצו כאן.
לחלק 6 – הפנייה להתפקד לליכוד – לחצו כאן.
לחלק 7 – הקשר שלי לבני ברוך כיום וגישתי כלפיהם  – לחצו כאן.

תצהירים נוספים מתביעת ‘בני ברוך’ נגדי:

לקריאת כל התצהירים שהוגשו תביעתם של בני ברוך נגדי – לחצו כאן.