החינוך האינטגרלי ויוזמת “לגדול בכיף”

 1. בסביבות שנת 2010 החל לייטמן לדבר בשיעורי הבוקר ובמפגשים החברתיים על כך שיש להפנות את מאמצי ההפצה לאנשים שאינם מעוניינים בלימודי קבלה, ולמצוא דרכים להגיע אליהם ו”למכור” להם את ערכי הקבלה – ערבות, אחדות וכו’ – ללא שימוש במונח קבלה.
 2. אחת הדרכים היתה הקמת תנועות חברתיות שיבצעו באופן מתוקשר פעילויות בעלות אופי חיובי ופופולרי, וכך להביא אנשים לאהוד את אותן תנועות (שהקשר שלהן לקבלה ולבני ברוך הוסווה או טושטש). כך למשל הוקמה תנועת ה”ערבות” במסגרת המחאה החברתית של שנת 2011 וכך גם הוקמה בשנת 2015 תנועת “הטובים” שפועלת לשמור בהתנדבות על גני ילדים, לצאת נגד אנטישמיות וכו’.
 3. כלומר, לייטמן שאף לפתות אנשים לאהוד את בני ברוך ותרומתם לחברה, ובעקבות כך, בעתיד, להצטרף ללימודי הקבלה ובסופו של דבר להיגאל. לייטמן עודד את חברי הקבוצה לחשוב על דרכים להגיע אל אנשים שאינם “בדרך”.
 4. אחד מפיתוחיו הרוחניים של לייטמן היתה שיטה חינוכית שנקראת “החינוך האינטרגרלי” שנועדה להעביר מסרים חינוכיים לילדים ברוח חכמת הקבלה. לייטמן ותלמידיו כתבו ספר תחת כותרת זו (Integral Education – Happy Childhood” ). כיום לא ניתן לאתר אזכורים של הספר באתר קבלה לעם ולהערכתי הם הוסרו על מנת לטשטש את הקשר בין “החינוך הגלובאלי” לבין “לגדול בכיף”.
 5. בסביבות שנת 2009 עלתה מהדירקטוריון ומלייטמן יוזמה לפתח את ה”חינוך הגלובאלי” לכדי פרויקט שניתן יהיה להעבירו לילדים שהוריהם אינם עוסקים בקבלה, וכך למשוך את ההורים בעקבות הילדים לאהוד את ערכי הקבלה.
 6. השם שניתן לפרויקט שנועד להטמיע את התכנית החינוכית של לייטמן בבתי ספר רגילים היה “לגדול בכיף”. במפעל ההפצה הוקמה מחלקה חדשה – מחלקת ‘לגדול בכיף’ – שזו היתה מטרתה. כמו כל פעילות הפצה אחרת, המחלקה פעלה באמצעות מתנדבים חברי קבוצת בני ברוך.
 7. ראו לעניין זה דוא”ל שנשלח ע”י “manpower Bnei Baruch” ביום 2.9.2010 שבו נכתב:
 8. “”לגדול בכיף” – הוא כרגע המקום הראשון והיחידי מסוגו בעולם ששם לו כמטרה ליישם את שיטת החינוך על פי חכמת הקבלה. אל “לגדול בכיף” מגיעים ילדים בגילאי כיתות א-ו, החל משעות הצהריים ועד שעות הערב, מדי יום. ב”לגדול בכיף” הילדים נהנים מתכנים המועברים על פי שיטת הקבלה, משחקים, ומשפע פעילות חווייתית. המדריכים הנמצאים ב”לגדול בכיף” הוכשרו במיוחד לתפקיד. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ל”לגדול בכיף” לתפקידי הפצה מגוונים וליישם איתנו את השיטה, על מנת שנוכל כולנו להעבירה וליישמה בכל העולם”
 9. העתק הדוא”ל מיום 2.9.2010 מצ”ב ומסומן נספח 16.
 10. ראו לעניין זה דוא”ל שנשלחו ביום 4.6.2012 וביום 12.8.2012 מ”ארגון קבלה לעם” ומ”manpower Bnei Barich” ובהם מודעות לגיוס מתנדבים למחלקת ‘לגדול בכיף’ – מצ”ב ומסומן נספח 17 ונספח 18 בהתאמה.
 11. כן ראו דוא”ל שנשלח ביום 25.9.2011 מ”BB TODAY – הגיליון היומי של ארגון “קבלה לעם” ובו הזמנה לחברי הקבוצה: “חברים יקרים בכל גיל! לכבוד השנה החדשה אנחנו מזמינים את כולכם ליצור קליפים ביתיים עם מסר של חיבור ברוח הערבות (בלי להזכיר את המלים קבלה, בורא וכד’) – לגדול בכיף – com” – העתק הדוא”ל מצ”ב ומסומן נספח 19.
 12. ביום 3.9.2011 נשלח ע”י BB TODAY – הגיליון היומי של ארגון “קבלה לעם” דוא”ל ובו התגאו בני ברוך על ניוזלטר שפרסם הרב לייטמן בנוגע לחינוך האינטגרלי ונושאים אחרים “בלי שום מילה על קבלה” – מצ”ב ומסומן נספח 20.
 13. באוגוסט 2009 ארגנה מחלקת ”לגדול בכיף” את “פסטיבל לגדול בכיף! פסטיבל ילדים של חיבור ושמחה” בפארק הירקון בתל אביב. לקראת האירוע הפיקה המחלקה קליפ שבו השתתפו ילדי בני ברוך והרב לייטמן. הסרטון הגיע אלי בניוזלטר של בני ברוך. העתק הסרטון ניתן לצפייה באתר Youtube (אם לא יוסר ע”י התובעת) אנימציה – פסטיבל הילדים- לגדול בכיף- 2009″.
 14. ראו לעניין זה גם ראיון (בתאריך לא ידוע) שנתן הרב לייטמן בערוץ 66 (ערוץ הקבלה – מדובר בערוץ טלויזיה בכבלים ששייך ל”בני ברוך” וכל השידורים בו הם מטעמו), בו הוא מציין ש”לגדול בכיף” הוא אחד האמצעים לקידום הפצת חוכמת הקבלה, וכשהעם לא מעוניין לשמוע על קבלה, יש “למכור” לו את הרעיונות בשמות שונים, כגון “חינוך אינטגרלי”, “לגדול בכיף” וכו’, שהינם שמות שונים לאותו רעיון – חוכמת הקבלה:
 15. תמלול הראיון (מתוך אתר “קבלה לעם”) מיום 22.8.2014 של התכנית “מקובלים כותבים – עם ישראל מוכן לאור, חלק ה”:
  ” [לייטמן:] היום אנחנו נמצאים במצב מדיני, חברתי, בטחוני, שהתפתחנו כך, במיוחד עקב מצב האנטישמיות בעולם שמכוונת נגד יהודים ונגד ישראל, ואנחנו דווקא חייבים להפיץ כתרופה לכל הדברים האלה את חכמת הקבלה עצמה. שכולם ידעו. למה? כי אנחנו צריכים להסביר מלכתחילה לכל אחד ואחד שאנחנו נמצאים תחת השגחה עליונה, וזה הבורא מכוון את כל האנטישמים נגדנו כדי שאנחנו נקיים מה שאנחנו צריכים לעשות, להיות “אור לגויים”.

  ואין לנו ברירה, כי אם לא נגלה את כל המערכת, למה אנחנו יוצאים כך, מאיפה באה אנטישמיות, מאיפה בא העם שלנו ואיך אנחנו התגלגלנו כולנו כך, אז לא נוכל לעשות תיקונים. לכן אנחנו מגיעים שוב להפצת “חכמת החיבור”, “לגדול בכיף”, “הדור האחרון”, ועוד כאלה, לכל מיני גילאים לפי מה שמתאים להם, וגם להפצת חכמת הקבלה, דווקא. ומגלים את זה בפה גלוי….
  קודם היה קושי לגלות את חכמת הקבלה, ולכן אנחנו הפצנו אותה תחת השם החינוך האינטגרלי”, “חכמת החיבור” וכולי ועם תחילת מבצע “צוק איתן” וכל מה שאנחנו סופגים עכשיו, כמו מכות אנטישמיות מכל העולם, לא נעשה יותר קשה, אלא ההיפך, נעשה יותר קל להפיץ את חכמת הקבלה. כי העם זקוק לתרופה ואין לו שום תרופה, ואנחנו יכולים להראות לו שהתרופה נמצאת והיא נמצאת בנו, בתוכנו, ואנחנו יודעים איך להשתמש בה. ואם נשתמש, נגיע לפסגה, לזה שכולם, השכנים הקרובים שלנו וכל ארצות תבל יסתכלו עלינו ויקנאו בנו וירצו להיות קרובים אלינו, אז נעשה הפוך, זו לא הכבדה, אלא ההיפך, נעשה קל…”
 16. העתק התמליל המלא (אחרי עריכה) מיום 22.8.2014 מאתר “קבלה לעם” מצ”ב ומסומן נספח 21.
 17. הראיון עצמו ניתן לצפיה בקישורית: http://www.kab.co.il/kabbalah/short/125696
 18. ביום 30.7.2012 קיבלתי דוא”ל מ”ארגון קבלה לעם” ובו פרסומת לספר “לגדול בכיף – מהכנה ללידה ועד גיל 20” והמלים הבאות:
 19. “ההפצה בדמנו וכידוע הספר הוא מכשיר עצום להפצה. כדי  שנוכל לקבל את הספר הטוב ביותר בנתה תנועת בני ברוך מערכת של מקצוענים המורכבת מכותבים וותיקים ועשירי ניסיון  גרפיקאים, מאיירים, כותבי תוכן, מעמדים, מנהלי פרויקטים ועוד ועוד.
 20. בזמן האחרון חוזר הרב לייטמן ומעלה את הדחיפות בהפצה, וכדי שלכם יהיה קל להפיץ החליטה הנהלת המפעל לפתוח בשרשרת מבצעים”.
 21. באותו דוא”ל נכללה גם הזמנה להירשם ל”קורס יסודות החינוך האינטגראלי למחנכים” עם קישורית לאתר co.il. אתר זה אינו פעיל כיום ולהערכתי הוסר על ידי התובעת כדי לטשטש את הקשר בין קבלה לעם לבין לגדול בכיף.
 22. העתק הדוא”ל מיום 30.7.2012 מצ”ב ומסומן נספח 22.
 23. ביום 15.6.2012 קיבלתי את הדוא”ל הבא מאת : BB-Today Newsletter:
 24. BB-Today Newsletter
 25. אני מבין שה”הצלחה” המתוארת במייל הנ”ל היא התופעה המטרידה והמדאיגה של הכנסת תכנית לימודים ברוח הקבלה לבית ספר חילוני, מבלי לדווח להורי הילדים על אופי התכנית, מקורותיה והעומדים מאחוריה.
 26. כן הבנתי מהדוא”ל שההצלחה בהכנסת “שיטת החינוך האינטגרלי” של לייטמן ל”בית ספר רגיל של משרד החינוך” הושגה באמצעות חבר הקבוצה שהינו מורה באותו בית הספר, אדם בשם יובל טור-דרומי.
 27. הדוא”ל קורא לחברי בני ברוך להתנדב ב”פרויקט החלוצי” ולקחת חלק בהטמעת שיטת החינוך האינטגרלי בבית ספר רימונים.

מתוך: תצהיר מ’ ללא פרטים – תביעת עמותת בני ברוך נגד אהרון אפלבאום

לעמוד התצהיר הראשי – לחצו כאן
לקריאת כל התצהירים שהוגשו בתביעתם של בני ברוך נגדי – לחצו כאן