תמצית עדויות שהגיעו למרכז על בני ברוך במהלך השנים

  1. להלן אתן תמצית של הפניות המתועדות שהגיעו אל המרכז בקשר לבני ברוך – לא כולל עדויות של אנשים שהסכימו לתת תצהירים במסגרת תביעה זו.
  2. אבקש להבהיר, שחלק מהעדויות שקיבלנו היו מפורטות ביותר, וזאת כאשר אנשים הסכימו להיפגש איתנו, ולמסור לנו דברים באופן מפורט, או כאשר מדובר באנשים ששמרו על קשר עם המרכז – כמתנדבים או כבני משפחה שמגיעים למפגשי תמיכה וכו’, ויכולנו לשוחח איתם במספר הזדמנויות ומתוך אמון מלא ושיתוף פעולה. יש ברשותי כמה וכמה עדויות בכתב המחזיקות עמודים רבים. אני מצרפת לשם הדוגמא מספר תרשומות שיחה מפורטות עם פונים לקו החם שנעשו בזמן אמת – תוך השחרת פרטים מזהים. מצורף ומסומן נספח 3.
  3. עוד יש להדגיש, שכל הפניות המצוינות בטבלה הן פניות יזומות של המתקשרים אלינו, ולא פניות שלנו אליהם (בעקבות הפנייה של אחרים או בכל דרך אחרת). העובדה שהגיעו למרכז כחמישים פניות שונות בקשר לבני ברוך (מתועדות. יתכן שהיו נוספות שלא תועדו או ש”אבדו”) היא כשלעצמה בעלת חשיבות. המדובר במספר גבוה מאד, גם ביחס לקבוצות אחרות, וגם ביחס למספר החברים בקבוצה הפנימית, שאינו גדול מאד (מספר מאות).

 

מספר תאריך פרטים ותאור בקצרה
1. יולי 2008 אשה שדיווחה שאחותה בבני ברוך ביחד עם בעלה כבר חצי שנה. התהליכים שעוברים מדאיגים מאד. “משהו מוזר קורה שם אנחנו מרגישים שהם עסוקים בזה בצורה מוגזמת על חשבון העיסוק המקצועי שלהם, וגם השיחות עם המשפחה נעשו מאד משונות”.
2. אוקטובר 2008 אשה. בעלה שומע כל יום במשך שנה כמעט למשך שעות ביום את בני ברוך מיכאל לייטמן ומאז הוא משתנה מיום ליום ומתנתק מהבית ומהדת. נשואים שנים רבות מאד באהבה, אבל “עכשיו זה פשוט בלתי נסבל הוא מתנתק מכולנו וממני”.
3. נובמבר 2008 אשה שהיא ובעלה היו בבני ברוך. היא עזבה, בעלה “שטוף מוח ומקשיב מאד ללייטמן”. כדי להיות תלמיד יש תקנון עם תנאים מפורטים וברורים (יש דרישות וחובות). אי עמידה באחד מהם גוררת שטיפת מוח איומים והפחדות (מדבר כל הזמן על מלחמות, מנבא עתידות סבל וסוף העולם)- כל הזמן הם בחרדות.
4. נובמבר 2008 אשה. אחותה נמצאת בבני ברוך מזה מספר שנים. אמא שלה נכנסה לאחרונה. האחות “משועבדת” למקום. דואגים שעכשיו זה יקרה גם לאמא המשפחה לא מצליחה לדבר על ליבה של האחות.
5. דצמבר  2008 אשה. מוסרת שכבר פנתה בעבר. המצב גרוע מתמיד התחתנה עם בחור מהקבוצה והיום בהיריון. החיים שלו הם קודם כל עם הקבוצה ואחר כך עם המשפחה. מרגישה שיותר קשה לצאת משם כמשפחה ואובדת עצות.
6. אפריל 2009 אשה שמספרת על בנה, ש”נכנס עמוק ללייטמן”. עזב את החברה שלו שהייתה מחוץ לקבוצה, ומתחבר כרגע עם בחורה מלייטמן, שלומדת משפטים בחו”ל, ועוזבת ומגיעה לארץ. הבן מקדיש ימים שלמים לשמיעת הרצאות, קלטות ושיעורים בצורה מטורפת. היא מרגישה שהוא כבר לא הבן שלה כמו שהיה פעם. הוא אמנם חי בבית אבל לא הבן שלה. כשהיא שואלת או מנסה להביע דעה אומר לה שהיא לא מבינה כלום.
7. אפריל 2009 אישה. אחיה נכנס ללייטמן. מיום ליום יותר ויותר עמוק שם. בערך שנה. לאחרונה הסכים ללכת לטיפול ואמר שעושים לו שטיפות מוח. בהמשך הודיעה שלא מעוניינת לעשות כלום כי “אחי בחר בדרך חיים מסוימת, ואין טעם לעשות משהו”.
8. אפריל 2009 אשה שנמצאת בבני ברוך כבר שנים ארוכות. “מלמדים אותנו להעמיד פנים שטוב לנו, מרוששים אותנו כלכלית, מחשבתית וזוגית. התעייפנו”. “בחגים ובשבתות אנחנו חייבים להיות יחד, ככה מנתקים אותנו מהמשפחות שלנו”.
9. מאי 2009 אדם שסיפר ש”היה בלייטמן לקחו ממנו כסף בתרמית, מעוניין לקבל את הכסף חזרה”. היה מבולבל וניתק קשר.
10. מאי 2009 אדם המספר שאשתו ובתו הולכים ללייטמן כבר מספר שנים. הבת התחתנה עם מישהו מהקבוצה, היום בהריון. הולכות לשם כל יום שישי, גם בחגים. מרגיש שהבית הולך להתפרק. רוצה להבין מה לעשות.
11. דצמבר 2009 בחור. בת זוגו כבר שנה וחצי מתעניינת בלייטמן. הולכת לשיעור פעם בשבוע. מקשיבה בכל דקה פנויה לשיעורים באינטנרט ובאייפון. גומרת מטלות מהר כדי להספיק לשמוע עוד הרצאה. היא בעלת תואר ותפקיד בכיר, אבל הוא מרגיש שהיא נסחפת מדי ומזניחה את עיסוקיה. “זה נראה כמו סמים”.
12. ינואר 2010 אשה שבעלה לומד לאחרונה בבני ברוך ובגלל ההתנהגות שלו היא “מאד מודאגת”.
13. יוני 2010 גבר. היה בלייטמן 3 שנים. ברור לו שזה כת. הרגיש בודד, היום לומד קבלה במקום אחר. הקבוצה של לייטמן סגורה, ויש כל הזמן הרגשה של פחד. במקום השני זה לימוד אמיתי, בשביל הלימוד. אף אחד לא אומר לך מה לעשות.
14. אוקטובר 2010 אשה שמספרת שבעלההחל להיות מכור ללייטמן”, כבר שנתיים. יושב כל היום מול המחשב. לאחרונה התחיל ללכת לשיעורים. יש ויכוחים ביניהם.
15. אוקטובר 2010 גבר כבן שלושים. נפגע מן הכת, נזרק משם כי “פוגע ומזיק רוחנית”. מאוים במוות רוחני. נראה שהוא במצב נפשי מעורער ולא תקין.
16. אוקטובר 2010 פנייה מאמא. מבקשת מידע על בני ברוך. “יש לי ילד בן 24 שנים שמשתתף בפעילות של קבלה לעם כבר שנה, הוא הולך ושוקע בפעילות שם, מה ניתן לעשות כדי לעצור את זה.”
17. נובמבר 2010 זוג. היו בלייטמן מספר שנים ויצאו. “מקום מושחת. הלשנות. הפחדות. תוך 10 שנים הם יהיו בממשלה, חייבים לעצור אותם”.
18. דצמבר 2010 אשתו הולכת ללייטמן כבר מספר שנים. “הולכת ונסחפת”. משווע לעזרה. בבית ילדים קטנים. מספר שהייתה להם זוגיות מדהימה. הכל היה לה טוב. היה להם כסף. “מרוב שיעמום חיפשה מה לעשות ונכנסה ללייטמן וזה הורס לנו את החיים”.
19. דצמבר 2010 זוג הורים. הבן, בגילאי העשרים, כבר שנתיים בבני ברוך. הולך לעבור דירה לפ”ת כדי להיות יותר קרוב. מתנתק מהמשפחה, אפילו עם אח שלו בקושי מדבר. מתנדב שם. תורם להם.
20. דצמבר 2010 בת זוגו הולכת ומדרדרת בעקבות חשיפה לארגון קבלה לעם. עזבה את הבית, מנסה להימנע מעימות איתה. מחפש הכוונה להתמודדות מולה.
21. יולי 2011 אשה, שבעלה כבר מספר שנים בבני ברוך. המצב הולך ומדרדר. בני ברוך במקום הראשון לפני כולם. “לקחו לי את הבעל”. זו בגידה יותר קשה מאשר עם אישה לטענתה.
22. אוגוסט 2011 אישה. אמה וסבתה בבני ברוך. האמא מחייבת את הילדים לראות תוכניות של לייטמן בלילה. מעבירה להם כספים כל חודש.  האם יש מה לעשות?
23. אוגוסט 2011 גבר. אמו כבר מספר שנים בבני ברוך. מתנתקת מכל המשפחה. “אובדי עצות”.
24. אוגוסט 2011 אישה. בעלה בבני ברוך מספר שנים. “הורס להם את החיים”. “אין לי בעל. כל היום סביב לייטמן. אי אפשר לדבר איתו כלל”.
25. 2011 גבר. אימו הצטרפה  ללימודי קבלה בבני ברוך וישנם ניצנים של שטיפת מוח, מוציאה כספים מהמשפחה ומעבירה למרכז הכת המקומית. יותר ויותר שוקעת בתוך השיעורים האלו בצורה לא הגיונית.
26. מרץ 2012

 

אישה, שיוצאת עם בחור שחבר בבני ברוך. מרגישה שבני ברוך חשובים יותר ממנה. רוצה להבין מה זה המקום הזה. בהמשך דיווחה שלאחר שביררה פרטים נוספים ניתקה איתו את הקשר.
27. יולי 2012 אישה. מספרת על בתה –מוכשרת ומוצלחת, שכבר שנתיים בבני ברוך, ערבות הדדית. “שבוייה”. רוב היום עסוקה עם הקבוצה, בשיעורים ובהתנדבות עבורם. מזניחה תחביבים שהיו לה ומקצוע, אין לה כמעט כסף, ההורים מממנים אותה. מביאה כל הזמן הביתה ספרים כדי שההורים יקראו. הבת שומרת על קשר חם עם ההורים.
28. אוגוסט 2012 אישה. בעלה כ-3 שנים בבני ברוך. בכלל לא בבית. אתמול הגיע לפיצוץ. הציע שישכור דירה לשלושה חודשים. כעס שלא מבינה את החשיבות של הקבוצה.
29. אוגוסט 2012 אישה. בנה בכת. הולך ומתנתק ממנה. דואגת לנכדים. יש שיעורים גם להם ומרגישה שהעולם שלהם מנותק מהמציאות. מדווחת על הנעשה שם. לא מעוניינת להזדהות.
30. ספטמבר 2012 אישה. אחיה המבוגר נמצא בבני ברוך. גר באמריקה. מעדיף להיות בשיעורי קבלה ולא עם המשפחה. מנותק מהחיים. נותן כסף לבני ברוך. בקשר מועט עם אישתו והילדים.
31. מרץ 2013 פנייה במייל: איך קרה ש”בני ברוך” עדיין אינם מוגדרים אצלכם ככת ושהם עוד לא פורקו????? הרי יש להם את כל הסממנים…
32. מאי 2013 אישה מהצפון. נסערת מאד. בעילום שם. שואלת מדוע הוסרו בני ברוך מרשימת הכתות באתר. בעלה כבר שנים בבני ברוך “נשלט על ידם באופן מוחלט”.
33. מאי 2013 אשה שיצאה לפני מספר שנים מבני ברוך לאחר מספר שנים שהיתה שם, במהלכן שוכנעה להתחתן בגיל צעיר (לאחר מכן התגרשה). יצאה במצב נפשי קשה, עברה טיפול פסיכיאטרי וכרגע בטיפול פסיכולוגי.
34. ספטמבר 2013 אישה נשואה+ ילדים קטנים. בעלה מספר שנים בבני ברוך. “הפך לפעיל אינטנסיבי. אין למי לדבר, לייטמן זה מעל הכל”. מדובר על פרידה.
35. אוקטובר 2013 אישה. מספרת שיצאה מבני ברוך לאחר שנים ארוכות שהיתה שם. הלחץ לצפות בשיעורים מדי לילה גורם למחסור בשעות שינה שגורם לתפקוד לקוי מאד. אותה זה הביא אותה למצב נפשי פסיכיאטרי. אושפזה. היום בטיפול פסיכולוגי.

 

36. פברואר 2014 אשה שאומרת שרק עוקבת מספר שנים אחרי השיעורים והפרסומים של לייטמן באינטרנט. מרגישה לאחרונה שיש עליה “השפעה מצטברת לא בריאה”. מטיף כל הזמן שהאדם צריך לבטל את עצמו, לחשוב רק על הזולת. לרצות את רצונותיו וצרכיו של האחר. נבואות זעם על העולם. שמה לב שזה גרם לה להרגיש לא בסדר באופן תמידי, אגואיסטית עם רגשות אשמה אובססיביים. “מרגישה שנחשפתי לתכנים שערערו את הבריאות הנפשית שלי”.
37. מאי 2014 אישה. מספרת שאבא שלה כבר שנים ארוכות בבני ברוך. לפני כשנה עבר למעגל הפנימי. יש מחיקה של האינדוידואל, נתינת כספים. שומר על יחסים טובים עם המשפחה.
38. יוני 2014 אישה. הייתה בתנועת הערבות – לייטמן במשך 3 שנים. מרגישה במצב נפשי קשה. קבעה פגישה וביטלה כי היה לה קשה נפשית להגיע. לאחר פגישה נראה שהיא במצב נפשי מעורער וקשה לבקר את הדברים שאומרת.
39. אוקטובר 2014 אשה, שנמצאת בקשר כבר שנתיים וחצי עם בחור שלאחרונה נשאב לבני ברוך. ההתקרבות לקבוצה היא בהחלט על חשבון חייהם הפרטיים. כל שיחה איתו מתחילה ב-“לייטמן אומר ש.. “. הקשר חשוב לה אך הקושי הוא גדול.
40. דצמבר 2014 אשה שאינה מעוניינת להזדהות. בעלה בבני ברוך (“שייך” כלשונה). לא מבינה מדוע בני ברוך לא רשומים ככת באתר שלנו. “אתם לא מבינים כנראה כמה הקבוצה הזאת מסוכנת, מנתקת אנשים מהמשפחות שלהם ועוד ועוד. “אני אישה שחיה עם “בעל” ששייך לקבוצה הזאת, תאמינו לי שאני יודעת .”
41. מאי 2015 זוג בשלבי עזיבה. מוסרים מידע על “הרסנות”.

נפגש עם רחל ומסר עדות מלאה על מאפיינים כיתתיים.