דף הבית » אודותיי

אודותיי

אודות הבלוג ואודותיי.

שמי אהרון אפלבאום. אני מנהל בחברת הייטק, תושב כוכב יאיר, נשוי ואב לשניים, סבא לשלושה נכדים. הקמתי את הבלוג הזה כדי לספר בו את סיפורי ולבקש את סיועכם הכספי ועזרתכם באופן כללי.

אשתקד הגישה נגדי עמותת בני ברוך (‘קבלה לעם’, תנועתו של מיכאל לייטמן) תביעת לשון הרע. להבנתי, מדובר בתביעה שמטרתה להשתיק ולהפחיד אותי וליצור את מה שמשפטנים קוראים לו “אפקט מצנן”. כלומר, להשפיע עלי ועל אזרחים לא לקחת חלק בשיח הציבורי ולחשוש מפני הבעת דעתם הביקורתית בכל הנוגע לגופים גדולים ועתרי ממון.

בני ברוך תבעו אותי, בגלל מכתב תלונה, שהגשתי לפקידים וגורמים מקצועיים בדצמבר 2012, אחרי שגיליתי לתדהמתי ש”עמותת בת” של בני ברוך, ‘לגדול בכיף’, הצליחה להיכנס למערכת החינוך הכללית (לבית הספר במועצה המקומית טבעון). לא פרסמתי דבר באמצעי התקשורת או ברשתות החברתיות. בחרתי כאזרח מודאג, שיש לו היסטוריה אישית ארוכה וכואבת עם בני ברוך, לפנות לגורמים המקצועיים והמוסמכים על מנת להסב את דעתם לעניין ולבקש שהם יבצעו את תפקידם ויפעלו. בהתאם לכך, אם הם היו חושבים שאין כל אמת בתלונתי, לא היו למכתב התלונה שום השלכות, לא ציבוריות ולא אחרות. הפנייה לרשות מוסמכת מוגנת על-פי חוק והיא זכותו ואף חובתו האזרחית של כל אחד מאתנו. בני ברוך יכלו לבחור לענות לאותם גורמים שקיבלו את מכתב התלונה ולהדוף את התלונה ככל שאין בה ממש. במקום זה הם בחרו להגיש תביעת דיבה. ככה לא מתנהלת “תנועה רוחנית”. כך מתנהל גוף עתיר כוח ואינטרסים, שמבקש להרתיע ולהשתיק.

בכתב ההגנה שלי כתבתי כך: “…רבים אחרים סבורים כי ל’בני ברוך‘ יש מאפיינים של “כת”. המרכז הישראלי לנפגעי כתות, עמותה הפועלת בנושא של גופים כתתיים, סבורה כך. מומחים בעלי שם סבורים כך. אופן הפעילות של ‘בני ברוך‘ עומד לביקורת ציבורית נוקבת. ר’ לעניין זה, כדוגמא בלבד, כתבת תחקיר בעיתון ‘הארץ’ מאוגוסט 2012… ל-‘בני ברוך‘ יש מאפיינים של כת, הן במובן המקצועי (כמוגדר על-ידי חוקרים ואנשי טיפול) והן במובן ה”ציבורי” של המושג. ‘בני ברוך‘ מגייסת לצרכיה את משאביהם של החברים שנשבו ברשתה, והיא מנצלת את משאביהם לטובתה. התוצאה היא התעצמות כלכלית…”

הבן שלי, הצטרף לפני שנים לבני ברוך ולכן יש לי היכרות עמוקה וכואבת עם ‘בני ברוך‘. כך נכתב בכתב ההגנה: ” הוא חזה מקרוב, באופן אישי ובלתי אמצעי, כיצד פועלת ‘בני ברוך‘ באמצעים מתוחכמים יותר ופחות כדי להשתלט בהדרגה על תודעתם, השקפות עולמם, כספם וחייהם באופן כללי של מי שנשבה ברשתה ואשר הצטרף למעגלים הפנימיים יותר של הארגון ובודאי לגרעין הקשה שלו, וגורמת לפגיעה קשה ביחסיהם עם הורים, קרובי משפחה וחברים, עד כדי ניתוק מוחלט.”

מספר ימים לאחר שהגשתי את מכתב התלונה, פנתה אליי משפחתו של בני ופתחה פתח ליצירת קשר מחודש כלשהו, אחרי תקופה ארוכה של התרחקות. התנאי הראשון היה שאחזור בי ממכתב התלונה בצורה רשמית על ידי פנייה חוזרת לכל אותם גורמים שאליהם פניתי. אחר כך כבר הגיע מכתב מעורך דין מטעמם ובמרץ 2013 בני ברוך הגישו כנגדי את תביעת הדיבה המדוברת.

את הבלוג פתחתי כי החלטתי שלא רק שאני לא מוכן לשתוק אלא שאני יוצא למאבק משפטי-ציבורי, ולכן אני גם מבקש את תמיכתכם. מבחינתי מדובר במאבק ציבורי חשוב החורג מהנושא של מכתב התלונה שלי: תביעות השתקה הפכו לכלי של ארגונים גדולים וחזקים להפחיד ולגרום לאזרחים לא להביע את דעתם, ואני חושב שהמצב הזה מייצר סכנה אמתית לחופש הביטוי בישראל.

אשמח אם תחליטו להצטרף למאבק שלי על ידי תמיכה כספית, או בכל דרך אחרת שתמצאו לנכון – העברת מידע או אחר.

אתם מוזמנים מאוד ליצור קשר. באמצעות הבלוג אני אמשיך לעדכן בכל התפתחות בתיק המשפטי או במידע נוסף.

שלכם, תודה על התמיכה
אהרון אפלבאום